Guz pęcherza to zwykle rak powstający z nabłonka wyściełającego ten narząd. Charakterystycznym objawem jest krwiomocz. Jeśli zaobserwują Państwo mocz zabarwiony krwiście trzeba się koniecznie udać do lekarza. USTĄPIENIE KRWIOMOCZU NAWET PO JEDNYM DNIU NIE MOŻE UŚPIĆ CZUJNOŚCI. Rak pęcherza może rozwijać się szybko i powodować przerzuty, a na tym etapie choroba jest nieuleczalna. Jedyną formą skutecznego leczenia jest zabieg urologiczny, dlatego to urolodzy odpowiadają za diagnostykę i leczenie tego nowotworu.

Podstawowym zabiegiem wykonywanym w momencie rozpoznania guza pęcherza jest zabieg endoskopowy, tzw. elektroresekcja przezcewkowa (ang. Transurethral Resection of Bladder Tumor, TURBT) polegający na wycięciu guza specjalnym instrumentem wprowadzanym do pęcherza przez cewkę moczową i pobraniu materiału do badania histopatologicznego (badania tkanek pod mikroskopem) pozwalającego na ustalenie zaawansowania i agresywności choroby.

 

Aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny używamy plików cookie. Przeglądając tą witrynę, zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Czytaj więcej