Ten sam cel, jakim jest usunięcie nadmiaru tkanki prostaty, można osiągnąć poprzez zabieg przeprowadzany z użyciem lasera (ang. Holmium Laser Enucleation of the Prostate; HoLEP). Zaletą tej techniki jest bardzo precyzyjne wycięcie całej zbędnej tkanki, bardzo mała utrata krwi i możliwość leczenia dowolnie dużej prostaty. Zabieg składa się z dwóch etapów: I) wyłuszczenia gruczolaka w całości z przemieszczeniem go do pęcherza oraz II) rozkawałkowania i odessania tkanki prostaty z pęcherza za pomocą urządzenia zwanego morcelatorem. Technika zabiegu jest nieco trudniejsza niż TURP, a głównym elementem ograniczającym rozpowszechnienie jest dostępność lasera holmowego dużej mocy. Resektoskop laserowy porusza się w warstwie między torebką narządu i gruczolakiem, a promień lasera zamyka krwawiące naczynia. W porównaniu do TURP krwawienie jest znacznie mniejsze ponieważ każde naczynie przecięte jest tylko raz i natychmiast zamknięte. W klasycznej resekcji gruczolak resekowany jest warstwowo, a koagulacja następuje zwykle dopiero pod koniec zabiegu.

Przygotowanie, przebieg pooperacyjny i powikłania są zbliżone dla HoLEP i TURP. Jedyna różnica dotyczy etapu usuwania tkanki gruczolaka. Użycie morcelatora może grozić uszkodzeniem ściany pęcherza moczowego.

Aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny używamy plików cookie. Przeglądając tą witrynę, zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Czytaj więcej