Torbiele nerki rozpoznaje się zazwyczaj w badaniu USG, czasami konieczne jest rozszerzenie diagnostyki i wykonanie badania TK (tomografia komputerowa) z dożylnym podaniem kontrastu. Większość torbieli nerek jest zupełnie bezobjawowa i nie wymaga leczenia zabiegowego. Wskazania do ewentualnej operacji usunięcia torbieli nerki zawsze ustala lekarz urolog po zebraniu wywiadu lekarskiego, badaniu pacjenta i obejrzeniu badań obrazowych.

Laparoskopowa operacja torbieli nerki polega na jej wypreparowaniu z otaczających tkanek, opróżnieniu surowiczego płynu znajdującego się wewnątrz torbieli i wycięciu jej ścian w taki sposób, aby nie doszło do nawrotu. Po laparoskopowej operacji torbieli w miejscu operowanym pozostawiany jest cienki dren, który usuwa się zazwyczaj następnego dnia, a pacjent może wyjść do domu. W okresie pooperacyjnym przeważnie nie ma potrzeby stosowania silnych leków przeciwbólowych.

Aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny używamy plików cookie. Przeglądając tą witrynę, zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Czytaj więcej