Bolesny pęcherz (a właściwie: zespół bólowy pęcherza moczowego) to choroba o nieznanej przyczynie, której dominującym objawem jest ból narastający wraz z napełnianiem się pęcherza. Ból ustępuje po opróżnieniu pęcherza. Aby zapobiec silnemu bólowi, kobiety (bo zwykle one są dotknięte tą chorobą) starają się jak najczęściej opróżniać pęcherz. Choroba jest przewlekła, ma okresy zaostrzeń i remisji. Bywa, że ustępuje i nie nawraca, zaś u innych pacjentek dolegliwości stale narastają, a pojemność pęcherza ulega takiemu zmniejszeniu, że organ przestaje spełniać swoją funkcję.

Inna nazwa tej choroby to śródmiąższowe zapalenie pęcherza. Jest wciąż popularna, chociaż wiadomo, że w jej przebiegu nie stwierdza się cech stanu zapalnego ani w badaniach moczu, ani w biopsji ściany pęcherza moczowego.

Diagnostyka

Aby rozpoznać zespół bólowy pęcherza moczowego należy wykluczyć typowe przyczyny takich dolegliwości czyli: zakażenie bakteryjne, kamicę moczową, nowotwór.

Leczenie

Tak jak nieznana jest przyczyna choroby, tak również nie do końca wiadomo jak ją skutecznie leczyć. Nie zawsze terapia skuteczna u jednej osoby będzie działać równie dobrze u innej. Stosuje się różne leki doustne oraz wlewki dopęcherzowe, ostrzykiwanie ściany pęcherza toksyną botulinową, a także rozciąganie pęcherza płynem. Należy zwrócić uwagę na dietę, zalecane jest unikanie m.in. potraw ostrych, alkoholu, kawy, mocnej herbaty, napojów gazowanych, warzyw i owoców bogatych w potas

Aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny używamy plików cookie. Przeglądając tą witrynę, zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Czytaj więcej