Nietrzymanie moczu to objaw oznaczający wyciek moczu, nad którym pacjent nie może zapanować. Istnieje kilka rodzajów nietrzymania moczu. Dwa najczęstsze z nich to:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Ten rodzaj nietrzymania moczu spowodowany jest osłabieniem mechanizmów trzymania moczu. Mechanizm czynny związany jest z działaniem mięśnia zwieracza cewki moczowej. Mechanizm bierny tworzą więzadła, do których cewka zostaje dociśnięta w czasie gwałtownego wzrostu ciśnienia w brzuchu, np. podczas kaszlu. To właśnie ich uszkodzenie lub rozluźnienie odpowiada najczęściej za wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet.

Nietrzymanie moczu z parć naglących

W tym schorzeniu za wyciek odpowiada dysfunkcja pęcherza moczowego – nadreaktywność mięśnia wypieracza moczu. Jego silne i niekontrolowane skurcze prowadzą do tak dużego wzrostu ciśnienia w pęcherzu, że nawet prawidłowo funkcjonujące mechanizmy trzymania nie są w stanie powstrzymać wycieku.

 

 

 

Aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny używamy plików cookie. Przeglądając tą witrynę, zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Czytaj więcej