Przezcewkowa resekcja (ang. Transurethral Resection of the Prostate; TURP) jest metodą endoskopową służącą leczeniu łagodnego rozrostu prostaty. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym lub regionalnym. Instrument zwany resektoskopem urolog wprowadza do cewki moczowej. Za pomocą podłączonej do generatora prądu pętli tnącej wycinany jest nadmiar tkanki prostaty powodujący trudności w opróżnianiu pęcherza moczowego. Usunięciu podlega tylko wewnętrzna część gruczołu. Unerwienie miednicy, mechanizmy wzwodu i trzymania moczu pozostają nienaruszone.

Wskazania do TURP

  • zatrzymanie moczu spowodowane powiększeniem prostaty;
  • utrudnione oddawanie moczu (słaby strumień, konieczność wspomagania opróżniania pęcherza napinaniem mięśni brzucha, częstomocz) bez poprawy po zastosowanym leczeniu farmakologicznym, stanowiące dużą uciążliwość lub powodujące postępujące uszkodzenie pęcherza.

Czego spodziewać się po zabiegu?

Urolog pozostawia w pęcherzu moczowym cewnik. Cewnik ułatwia kontrolę nad krwawieniem i jest usuwany zwykle następnego dnia, z chwilą oczyszczenia się moczu. Oddawanie moczu początkowo może być bolesne i utrudnione, co spowodowane jest obrzękiem i podrażnieniem tkanek. Te dolegliwości mijają szybko. Czasem przejściowo stosuje się leki ograniczające nasilenie tych objawów. Pełny efekt zabiegu można ocenić po 3 miesiącach gdy całkowicie zagoi się loża po resekcji.

Najbardziej spektakularna jest poprawa siły strumienia i szybkości opróżniania pęcherza. Następuje zwykle w pierwszych dniach po zabiegu. Najwolniej ustępują parcia naglące. Czasem, gdy parcia wynikają z choroby pęcherza, a nie prostaty, zabieg nie jest w stanie poprawić stanu pacjenta i trzeba zastosować inną formę leczenia.

Powikłania

Najgroźniejszym powikłaniem jest ciężkie zakażenie układu moczowego lub zakażenie uogólnione, najbardziej dokuczliwym - wysiłkowe nietrzymanie moczu. Pacjenci kwalifikowani do TURP MUSZA mieć wykonany POSIEW MOCZU i wyleczone zakażenie jeszcze przed zabiegiem. Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawiające się popuszczaniem moczu podczas kaszlu, kichania i wysiłku oznacza uszkodzenie zwieracza cewki. Może to oznaczać konieczność wszczepienia sztucznego zwieracza. Nietrzymanie moczu spowodowane parciami naglącymi wynika z towarzyszącej choroby pęcherza. Po TURP jej objawy mogą być przez jakiś czas silniejsze. Ryzyko krwawienia i zakażenia bakteryjne, w tym szczepami opornymi na antybiotyki, dotyczy większości zabiegów chirurgicznych. Decydując się na zabiegowe leczenie przerostu prostaty trzeba również wziąć je pod uwagę i przedyskutować ze swoim lekarzem.

Aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny używamy plików cookie. Przeglądając tą witrynę, zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Czytaj więcej